IT, psychologia biznesu, gry video - jakie perspektywy dają nam studia na tych kierunkach?
Lipiec 2021
Zgłębiać własne pasje, czy zapewnić sobie udany start w życie zawodowe? To zaledwie jeden z dylematów, z którym musi zmierzyć się każdy kandydat na studia. Jaki kierunek wybrać, aby szybko znaleźć wymarzoną pracę po odebraniu dyplomu? Podpowiadamy, rozwój jakich kompetencji zawodowych stanowi pewną inwestycję we własną przyszłość.
Śledząc rankingi kompetencji najcenniejszych na rynku pracy zadać można sobie jedno zasadnicze pytanie – jakie studia ukończyć, aby stać się wartościowym pracownikiem? W czasie trwających do końca wakacji procesów rekrutacyjnych, szanse na zatrudnienie po uzyskaniu dyplomu precyzyjnie oszacować mogą między innymi wykładowcy z uczelni wyższych.
IT na prowadzeniu
Jakie kierunku studiów mogą zapewnić świetlaną przyszłość na rynku pracy? Aby dokonać trafnej oceny warto zainspirować się wynikami badań. „Raport płacowy Hays 2021” bardzo wysoko lokuje kompetencje z obszaru IT. Cyfryzacja wszelkich dziedzin życia już od kilku dekad postępuje w trybie niezwykle dynamicznym. Dlatego też inwestycja w kształcenie na kierunkach informatycznych to w zasadzie pewna droga do zdobycia wartościowej pracy po otrzymaniu dyplomu.
- Niewątpliwie każde studia z domieszką IT są w stanie pomóc znaleźć atrakcyjną pracę, jednak najbardziej bym polecał studia na kierunkach technicznych, inżynierskich a w szczególności na informatyce. Współczesny inżynier ma za zadanie rozwiązywać konkretne, niekiedy złożone problemy. Musi więc posiadać ugruntowaną wiedzę teoretyczną tak często bagatelizowaną w branży IT z praktycznymi umiejętnościami. Dodatkowo musi posiadać rozwinięte kompetencje interpersonalne i umiejętności miękkie do pracy w grupie czy też przy międzynarodowych projektach. Łącząc te elementy w całość przyszły inżynier powinien tworzyć, udoskonalać produkty przyszłości, takie jak urządzenia fizyczne czy aplikacje internetowe i mobilne z których ludzkość może codziennie korzystać. Jednak na pewno praca w branży IT zapewnia perspektywę rozwoju, możliwość pracy w dziedzinie, którą się lubi i pracy, która daje dużo satysfakcji i atrakcyjne zarobki. To ważne dla młodych ludzi – mówi Stanisław Lota, ekspert w zakresie informatyki, aplikacji mobilnych i oprogramowania oraz cyberbezpieczeństwa, wykładowca w Dolnośląskiej Szkole Wyższej.
Psychologia i biznes
Co jednak, jeśli lepiej odnajdujemy się wśród nauk humanistycznych? Niezmiennie dużym zainteresowaniem pracodawców cieszą się kompetencje menedżerskie i kierownicze. Ciekawą ścieżką rozwoju dla humanistów poszukujących stabilnej drogi kształcenia może być między innymi psychologia. Popularność, jaką na przestrzeni minionych lat zdobywa ta dyscyplina – zarówno jako dziedzina naukowa oraz jako kierunek studiów – sprawiła, że wykształciło się w niej wiele specjalizacji. Jedną z nich jest psychologia w biznesie, która pozwala rozwijać kompetencje kluczowe dla przyszłych managerów i kierowników.
- Psychologia to bardzo szczególny kierunek, obejmujący nie tylko naukę, ale czas intensywnego rozwoju osobistego, poznawania siebie i innych i wytężonej pracy nad swoimi kompetencjami miękkimi Tok studiów jest tak skrojony, by obok ugruntowanej wiedzy dać studentowi sporo praktyki, która pozwoli mu czuć się pewnie po skończeniu studiów. Jest to też zawód, który zawsze będzie potrzebny. Zaburzeń psychicznych w populacji jest coraz więcej i nic w ich leczeniu nie zastąpi kontaktu z żywym człowiekiem. Zresztą nasi absolwenci znajdują pracę w bardzo szerokim wachlarzu zawodów – Szwajcarzy wyróżniają aż 2800 profesji, do jakich przygotowują te studia – mówi dr Beata Rajba, psycholożka z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, ekspert z zakresu m.in. psychologii reklamy.
Co więcej, dzięki psychologii możemy zdobywać wiedzę z zakresu negocjacji i mediacji, zarządzania projektami czy doświadczeniami klientów, a nawet kształcić się w kierunku lepszego poznania sztucznej inteligencji.
Projektowanie kreatywne
Atrakcyjne perspektywy zawodowe gwarantują także studia z obszaru game designu, animacji czy efektów specjalnych. Należąc do grona miłośników gier wideo i decydując się na kształcenie w dziedzinie szeroko pojętych mediów kreatywnych, możemy spełnić swoje marzenia o projektowaniu 3D zarówno samych gier, jak i animacji oraz filmów.
- Wybierając studia na kierunku Media Kreatywne: game design, animacja 3d i efekty specjalne oraz Creative Media: 3d animation and VFX nasi studenci wchodzą w świat tworzenia modeli 3d, animacji, riggowania, concept artu oraz tworzenia efektów specjalnych – od prostych efektów cząsteczkowych do skomplikowanych procesów, które znamy z wysokobudżetowych filmów. To nie wszystko, bo u nas można się nauczyć projektowania poziomów, praktycznych zasad game designu, znajomości silnika Unity i Unreal, prototypowania gier, a także całego zakresu umiejętności związanych z writingiem do gier i działań marketingowych w branżach kreatywnych. Dzięki nam marzenia o pracy w największych firmach na rynku lub chęć stworzenia własnego projektu mogą się urzeczywistnić – precyzuje dr Adam Flamma, ekspert z zakresu wykorzystywania gier wideo i nowych technologii w przestrzeni publicznej i edukacyjnej wykładający w Dolnośląskiej Szkole Wyższej.
Więcej informacji na temat kierunków studiów licencjackich, magisterskich oraz podyplomowych, zapewniających udany start na rynku pracy na www.dsw.edu.pl.