Udział kobiet wśród studentów kierunków związanych z nowymi technologiami i informatyką systematycznie się zwiększa - wynika z raportu „Kobiety na politechnikach 2020”. 57 proc. ogólnej liczby studentów w Polsce to kobiety. Na publicznych uczelniach technicznych kształci się 36 proc. studentek, a kierunki informatyczne wybiera 15 proc. kobiet. Najbardziej popularna wśród kobiet na politechnikach jest inżynieria biomedyczna. Na kierunkach nowo technologicznych największym udziałem kobiet może poszczycić się Dolnośląska Szkoła Wyższa - ponad jedną czwartą studentów stanowią kobiety.
Wprawdzie kobiety nadal najczęściej wybierają uczelnie pedagogiczne i medyczne (ok. trzech czwartych ogółu studentów), jednak ten trend zaczyna słabnąć - czytamy w raporcie "Kobiety na politechnikach 2020". Nie tylko dla mężczyzn szczególnie atrakcyjne są kierunki nowo technologiczne. Studia technologiczne z roku na rok wybiera coraz więcej kobiet.
Na uczelniach publicznych i niepublicznych łącznie ich udział wśród studentów wzrósł w okresie 2014–2019 o dwa punkty procentowe – z 14 do 16 proc. Na politechnikach udział kobiet w kierunkach związanych z nowymi technologiami wzrósł o 3 punkty procentowe (z 14 do 17 proc.), natomiast w niepublicznych szkołach technicznych – o 4 punkty procentowe (z 9 do 13 proc.).
Atrakcyjna inżynieria biomedyczna
Szczególnie popularna wśród kobiet na politechnikach jest inżynieria biomedyczna - nauka, w której oprócz umiejętności technicznych kluczowa jest wiedza medyczna i biologiczna (udział kobiet wynosi 67 proc.). Na niepublicznych uczelniach największy odsetek kobiet (46 proc.) odnotowano na kierunku bioinformatyka.
Największym udziałem kobiet na kierunkach nowo technologicznych może poszczycić się Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu – ponad jedną czwartą studentów stanowią kobiety. Wybierają takie kierunki jak to media kreatywne: game design, animacja, efekty specjalne oraz różne specjalizacje na kierunku IT.
Nowości na kierunkach IT - perspektywiczna i ciekawa praca
Wśród kierunków nowo technologicznych szczególne znaczenie mają kierunki informatyczne. Udział kobiet wzrósł tam z 13 do 15 proc. Informatyka, czyli najpopularniejszy kierunek IT, nauczana jest na 113 uczelniach publicznych i niepublicznych.
"Z radością zauważam, że coraz więcej kobiet wybiera kierunki techniczne. Panie dają sobie doskonale radę na inżynierskich studiach informatycznych, które powadzimy w DSW" - mówi dr Małgorzata Pietras-Szewczyk, Dyrektor Programowa kierunku IT w Dolnośląskiej Szkole Wyższej.
Sektor IT ciągle ewoluuje, niesie to za sobą także konieczność zmian na uczelni. Efektem takiego dostosowania jest uruchomienie specjalności z zakresu programowania gier komputerowych czy wprowadzenie bloku przedmiotów z Big Data na specjalności projektowanie systemów informatycznych i analiza danych.
Kolejna nowa specjalizacja na kierunku IT w DSW to E-commerce-Developer to także odpowiedź na zapotrzebowanie rynku i efekt współpracy uczelni i partnerów biznesowych z obszaru IT.
„Handel elektroniczny, czyli e-commerce jest sektorem gospodarki, który rośnie w bardzo dużym tempie. Obecnie brakuje absolwentów posiadających kompetencje w zakresie tworzenia aplikacji mobilnych i webowych dla tego sektora, a także specjalistów i analityków e-commerce” - mówi dr Małgorzata Pietras-Szewczyk.
„Handel elektroniczny, czyli e-commerce jest sektorem gospodarki, który rośnie w bardzo dużym tempie. Obecnie brakuje absolwentów posiadających kompetencje w zakresie tworzenia aplikacji mobilnych i webowych dla tego sektora, a także specjalistów i analityków e-commerce” - mówi dr Małgorzata Pietras-Szewczyk.
W tworzenie tej specjalności zaangażowane są Unity Group i ITCorner, znane firmy z branży IT i e-commerce.
„Uznaliśmy, że kształcenie informatyków powinno być związane z konkretnymi branżami. Branża e-commerce od dawna odnotowuje wzrosty, ale czas lockdownu i pandemii przyspieszył cyfryzację sprzedaży oraz kształtuje tendencje zakupowe Polaków. Stworzona przez nas specjalność na kierunku IT – E-commerce Developer – ma za zadanie przygotować ekspertów gotowych do pracy na dynamicznie rozwijającym się rynku systemów sprzedaży online” – mówi Grzegorz Rudno-Rudziński Managing Partner w Unity Group, prezes zarządu ITCorner.
Uczelnia proponuje także inne przyszłościowe specjalizacje na kierunku IT, na styku medycyny i IT.
„Ciężko nam sobie wyobrazić usługi medyczne bez wykorzystania urządzeń cyfrowych, które również trzeba umiejętnie zaprogramować – mówi Stanisław Lota, wykładowca na kierunku IT. "Programiści potrzebni są także do aplikacji internetowych wspierających zarządzanie szpitalem, umawianie się do specjalistów w gabinetach prywatnych czy do zarządzania systemem e-recept" – dodaje Stanisław Lota. To kolejny rynek, gdzie specjaliści z obszaru IT będą mieli chętnie zatrudniani.
----
Raport Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, dotyczący roku akademickiego 2018/2019, opracowała Anna Knapińska z wykorzystaniem systemu rozwijanego w Laboratorium Baz Danych i Analityki Biznesowej Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego.
Zapraszamy do kontaktu: