Jak rozmawiać ze swoimi uczniami oraz ich rodzicami o problemach? Jak ich motywować i wspierać? Jak wrócić do stacjonarnej edukacji? Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?
Nauczanie zdalne i hybrydowe jest od blisko dwóch lat nową, szkolną rzeczywistością. Z dnia na dzień nauczyciele oraz uczniowie zostali postawieni przed faktem konieczności przejścia ze świata offline - świata wielu interakcji, rozmów i spotkań - do świata online, w którym dużo ciężej efektywnie komunikować się ze sobą i zauważać drobne zmiany sugerujące problemy.
Mimo tych utrudnień, nauczyciele oraz pedagodzy pełnią taką samą rolę - starają się być mentorami i przewodnikami dla młodych ludzi, chcą przekazywać wiedzę jednocześnie dbając o komfort i zdrowie psychiczne swoich podopiecznych. Jednak jak każdy z nas i oni potrzebują wsparcia i motywacji.
Nauczyciele są grupą szczególne dotkniętą przez pandemię, są jej cichymi bohaterami. Gdy medycy walczyli w świetle reflektorów, w szkołach nauczyciele trwali na pierwszej linii frontu. Bez dostatecznego wsparcia technicznego, skupiając na sobie niezadowolenie rodziców z powodu zdalnego nauczania, usiłując zmobilizować i zmotywować dzieci do pracy, przez ostatnie 1,5 roku dokonywali olbrzymiego wysiłku adaptacji do nowych warunków i podtrzymywania funkcjonowania szkoły.
mówi dr Beata Rajba, psycholog z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej i prelegentka konferencji.
Wychodząc naprzeciw potrzebom zgłaszanym przez nauczycieli oraz pedagogów, Wyższe Szkoły Bankowe oraz Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu serdecznie zapraszają na ogólnopolską konferencję dla nauczycieli, która odbędzie 23 września w formule online.
Tematem wydarzenia jest narastający problem depresji wśród dzieci i młodzieży. W czasie spotkań z ekspertami podjęte zostaną próby wskazania istotnych przyczyn zaburzeń depresyjnych wśród młodych ludzi oraz symptomów, które powinny przykuwać uwagę opiekunów. Uczestnicy poznają sposoby udzielania wsparcia uczniom, techniki motywacyjne, umożliwiające tworzenie atmosfery zaufania oraz metody budowania pomostu w komunikacji pomiędzy dzieckiem, a rodzicem.
Wydarzenie podzielone jest na dwie części: panel konferencyjny i panel warsztatowy. Gościem specjalnym wydarzenia jest prof. Jerzy Bralczyk.
Udział w konferencji jest bezpłatny, obowiązuje rejestracja na stronie.