Światowy Tydzień Mózgu, który obchodzony jest na całym świecie, także w stolicy Dolnego Śląska ma godną reprezentację. W dniach 11-15 marca 2024 dwa z wrocławskich uniwersytetów połączyły siły, by stworzyć wydarzenie online dla wszystkich osób zafascynowanych fenomenem mózgu. Pięć dni warsztatów z ekspertami oraz dostęp do podcastów i inspirujących rozmów. To właśnie oferuje Uniwersytet Dolnośląski DSW oraz Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu już w marcu.
Wydarzenie ma na celu przede wszystkim popularyzowanie wiedzy o mózgu i jego działaniu. A ponieważ mózg to bez wątpienia najciekawszy i wciąż najmniej odkryty narząd, tematów do rozmów i debat nie zabraknie. Czego możemy się spodziewać w czasie Światowego Tygodnia Mózgu?
Samokontrola, inteligencja i stres
Uniwersytet Dolnośląski DSW w tym roku stawia na zgłębienie tematyki samokontroli, a dokładniej jej centrum, czyli kory przedczołowej. O fenomenie panowania nad sobą (lub utracie kontroli) opowie dr Beata Andrzejewska, psycholożka i wykładowczyni. Drugim z szeroko dyskutowanych zagadnień stanie się inteligencja, a na warsztat weźmie ją aż trzech ekspertów z zakresu nauk psychologicznych: Maciej Jonek, dr Aleksander Korchut oraz dr Beata Rajba. Nie zabraknie również tematyki dotyczącej stresu oraz sposobów na to, jakie procesy uruchamiają w nas sytuacje stresogenne oraz tego, dlaczego nie zawsze warto jest ze stresem walczyć.
Inteligencja to taki trochę fetysz naszych czasów. Każdy chce być mądry, każdy chce być inteligentny. Są nawet rodzice, którzy wysyłają dzieci na kursy kreatywności i myślenia. Czy to pomaga? Trochę na pewno warunkuje 11%, a nawet 18% sukcesu w życiu. Jednak są inne typy inteligencji i one w znacznie większym stopniu decydują o tym, kim będziesz i jak będziesz w tym dobry.
Mówi dr Beata Rajba, która temat inteligencji rozwinie na swoim webinarze w ramach Światowego Tygodnia Mózgu.
Pełną agendę spotkań z ekspertami Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW oraz link do zapisów można znaleźć tutaj: https://www.dsw.edu.pl/aktualnosci/swiatowy-tydzien-mozgu-2024-warsztaty-i-podcasty-o-tajemnicach-naszego-umyslu
Chemia miłości, dieta mózgu i nauka języków
O tym, jak rozpoznać miłość oraz co dzieje się w mózgu, ciele i emocjach wraz z rozwojem tego uczucia opowie psycholog Daria Cerazy z Uniwersytetu WSB Merito podczas webinaru pt. “Zakochany mózg - kilka słów o chemii miłości”. Z kolei psychodietetyk dr inż. Joanna Pieczyńska w podcaście “Czym karmić nasz mózg?” zdradzi, jak na organizm wpływają kawa i herbata oraz podpowie, po jakie zioła warto sięgać, aby poprawić funkcje poznawcze i pamięć. A o tym jak wykorzystać potencjał intelektualny do nauki języków obcych opowie językoznawca dr Anna Pol w podcaście pt. “Przyjemnie, szybko, skutecznie – czyli wszystko o tym, dlaczego języków obcych warto uczyć się w zgodzie ze swoim mózgiem”.
Webinar pt. “Zakochany mózg - kilka słów o chemii miłości” odbędzie się 15 marca o godz. 12:00, będzie to wydarzenie na żywo. Podcasty do słuchania dostępne będą od 11 marca. Pełen program wydarzenia i formularz zapisów dostępny jest na stronie: https://www.merito.pl/wroclaw/aktualnosci/swiatowy-tydzien-mozgu-2024-podcasty-i-warsztaty-o-tajemnicach-naszego-umyslu
Udział we wszystkich spotkaniach jest bezpłatny. Organizatorami wydarzenia jest Uniwersytet Dolnośląski DSW z Wrocławia oraz Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu.